Скочи на садржај

Prodajni kanali u digitalnom marketingu

Današnji online svet je fragmentiran i raznovrstan, tako da se ne možete osloniti na to da će te ciljnu publiku doseći putem jednog prodajnog kanala. Bez obzira da li promovišete svoje proizvode ili usluge, korišćenje različitih prodajnih kanala za vaš biznis omogućava daleko veći doseg nego fokusiranje na samo jedan prodajni kanal.

Društvene mreže su važan komunikacioni kanal. Veoma je važno kreirati sadržaj, koji će vas povezati sa vašom ciljnom publikom. Ukoliko želite da naučite ili shvatite multi kanalni digitalni marketing ovaj tekst je za vas. Objasniću zašto ovaj pristup funkcioniše, navesti najbolje prakse za implementaciju i predstaviti listu digitalnih marketing kanala koji će vam pomoći u razvoju vašeg biznisa i prodajnih strategija.

Šta su prodajni kanali u digitalnom marketingu?

Digitalni marketing kanali su platforme koje omogućavaju biznisima da komuniciraju sa svojim biznisima. Oni obuhvataju širok spektar platformi i alata koji se mogu koristiti za deljenje promotivnih poruka, angažovanje kupaca, povećanja vidljivosti brenda… Lako se kanali mogu značajno razlikovati u načinu rada ili ciljanju, njihov zajednički cilj je da stvore efikasan način komunikacije između preduzeća ili brendova i njihove publike, sa krajnjim ciljem povećanje prodaje.

Na primer, razmislite o dva popularna kanala: e-mail marketing i marketing putem društvenih mreža. E-mail marketing se ističe u dostavljanju personalizovanih i direktnih poruka, stvarajući intimniju vezu sa primaocima. Sa druge strane, društvene mreže pružaju dinamičan prostor za interaktivno i zajedničko angažovanje, povećavajući doseg brenda kroz deljenja i interakcije. Obe strategije mogu biti veoma efikasni digitalni marketing kanali, ali mogu igrati različite uloge u sveobuhvatnoj marketing strategiji.

Zašto je važno odabrati prave digitalne prodajne kanale?

Odabir kanala je važan jer se različiti segmenti publike najbolje angažuju putem različnih prodajnih kanala. Odabir optimalnog kanala može značajno uticati na doseg, angažovanje i prodaju među segmentom publike. Ako pokrećete biznis, želećete znati kako ih koristi vaša konkurencija.

Sprovodite istraživanje tržišta o korišćenju kanala

Korak ključan za proces digitalnog marketinga je istraživanje tržišta. Tokom ove faze prikupljate informacije o industriji, niši, konkurenciji, trendovima i preferencijama publike. Ovo preliminarno istraživanje ima za cilj da bolje razume kupca, njegove bolne tačke, trenutne opcije i preferencije komunikacije. Ako istraživanje otkrije da ciljna publika provodi mnogo sati dnevno na TikTok-u, ima više oma više smisla fokusirati se na taj kanal, nego na primer, blog marketing.

Uzmimo na primer hit igru Fortnite. Pošto je popularna među publikom mlađom od 24 godine, za promociju Fortnite igre koriste TikTok kao ključni marketing kanal sa velikim uspehom. Njihov nalog je sakupio impresivnih 14,2 miliona pratilaca i 112,7 miliona lajkova.

Digitalni kanali

Hajde da se pozabavimo listom digitalnih kanala kako bi smo bolje razumeli ulogu koju svaki kanal može imati u efikasnoj marketing strategiji.

1. Društvene mreže

Društvene mreže su imale ogroman uticaj na svet digitalnog marketinga, danas su ne zaobilazan digitalni marketing kanal za većinu biznisa. Razlikuju se od drugih tipova online marketinga u jednom ključnom aspektu: njihovoj društvenoj prirodi, koja poziva biznise i brendove da smisleno interaguju sa ciljnom publikom.

Pre društvenih mreža, marketing je bio više jednosmerna komunikacija, nego razgovor. Zahvaljujući društvenim mrežama, biznisi i brendovi mogu graditi poverenje, preneti transparentnost i razviti značajne odnose sa ciljnom publikom. Najvažnije društvene mreže kao kanali digitalnog marketinga su:

  • Facebook
  • Instagram
  • TikTok
  • X ili Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • Pintarest

2. Web sajt / Blog

Web sajtovi služe kao digitalne trgovine za biznise, bez obzira da li imaju e-trgovinsku komponentu ili ne. Čak i ako se drugi digitalni marketing kanali efikasno koriste, bez web sajta, biznisi rizikuju da budu ne legitimni ili ne profesionalni.

Pored uspostavljanja kredibilnog online prisustva, web sajtovi funkcionišu kao informativni centri za posetioce koji mogu pristupiti centralizovanim informacijama o biznisu i proizvodima ili uslugama. Ove informacije utiču na odluke o kupovini, što web sajtove čini ključnim za povećanje konverzija.

Jedan od najvažnijih delova web sajta iz perspektive digitalnog marketinga je njegov blog, gde preduzeća mogu deliti optimizovan sadržaj, kako bi informisali, zabavili i angažovali svoju publiku. Blogovi pomažu u generisanju potencijalnih kupaca i pružaju biznisima platformu za deljenje detaljnijeg sadržaja, koji možda nije prikladan ili je predugačak za, recimo, društvene mreže. Saznate više o tome, zašto vam je potreban veb sajt.

Želite da učinite web sajt vašeg biznisa što efikasnijim marketing kanalom? Koristite sledeće savete:

  • Osigurajte da je sajt responzivan na svim uređajima
  • Optimizujte sajt i sadržaj za pretraživače
  • Koristite jasne naslove i dugmad sa pozivom na akciju (CTA) širom sajta
  • Održavajte sveže sadržaje redovnim ažuriranjima

3. Email marketing

Ovaj tip digitalnog marketinga je značajan po svojoj sposobnosti da prenese direktne, personalizovane komunikacije sa korisnicima, što je odlično za poboljšanje ili stvaranje odnosa. Sa modernim alatima za email marketing, lako je prilagoditi poruke na osnovu preferencija, ponašanja i demografije korisnika. Email je takođe vrlo isplativ i omogućava jednostavno praćenje, tako da je lako analizirati i optimizovati kampanje.

Da bi ste postigli ozbiljne rezultate kroz svoje email kampanje, čak i ako počinjete bez iskustva, koristite ove strategije:

  • Segmentirajte publiku za ciljanije poruke
  • Napišite privlačne naslove, kako bi ste povećali stopu otvaranja
  • Personalizujte detalje, poput imena primaoca
  • Optimizujte za mobilne uređaje
  • Uključite CTA u sve emailove
  • Testirajte različite verzije (A/B testiranje) za stalno poboljšanje

4. Omnikanalni marketing

Omnikanalni marketing se odnosi na strategiju korišćenja različitih tipova marketing kanala istovremeno za robusniju kampanju. Omogućava biznisima da stvore ujedinjeno iskustvo za kupce, sa konzistentnim porukama.

Da bi ste uspešno sproveli omnikanalne marketing kampanje, primenite ove savete:

  • Integrirajte podatke o kupcima, kako bi ste razumeli njihovo iskustvo
  • Ujedinite svoje vizuale i poruke kako bi ste stvorili kohezivno iskustvo brenda
  • Razmotrite put kojim kupci prolaze kroz različite kanale i kako to može uticati na vašu poruku na svakom kanalu

5. Video marketing

Statističke slike mogu i dalje biti efektne, ali nema sumnje u moć videa da privuče našu sve kraću pažnju. Najpopularnije platforme za deljenje video sadržaja su TikTok, Instagram, YouTube i Facebook. Međutim druge platforme kao što su X-(Twitter) ili Linkedin takođe sustižu.

Za bolje rezultate imajte na umu ove najbolje prakse:

  • Koristite konzistentno brendiranje na svim platformama
  • Optimizujte opise videa na osnovu istraživanja ključnih reči
  • Pratite analitiku kako bi ste razumeli na šta publika reaguje
  • Odmah započnite sa sadržajem visoke vrednosti, kako bi ste sprečili korisnike da skroluju dalje

6. Influenser marketing

Marketing putem influensera koristi kreatore sadržaja sa značajnim brojem pratilaca za promociju proizvoda ili usluga. Ovaj tip digitalnog marketinga omogućava doseg do ciljne publike, gradi poverenje i može povećati kredibilitet biznisa ili brenda kroz iskrene preporuke.

Da bi ste uspeli sa ovim marketing kanalom, uvek radite sa influenserima koji su usklađeni sa vrednostima vašeg brenda ili biznisa i publikom. Najbolje saradnje su dugoročne, a ne jednokratne, jer deluju pouzdanije i iskrenije publici.

7. Optimizacija za pretraživače (SEO)

SEO povećava organski saobraćaj optimizacijom web sajtova i sadržaja tako da imaju najbolju šansu da se pojave na vrhu relevantnih stranica sa rezultatima pretraživača (SERP-ova). To je dugoročna strategija koja može doneti ozbiljne dividende brendovima koji odluče da ulažu u nju. Pomažući njihovim idealnim kupcima da ih otkriju organski, a ne kroz oglase.

Osnovni principi SEO uključuju:

  • Optimizaciju ključnih reči
  • Kvalitetan, angažovan i informativan sadržaj
  • Razvijanje povratnih linkova na drugim renomiranim sajtovima
  • Tehnička optimizacija strukture sajta, poput naslova i oznaka

8. Marketing putem podkasta

Ako malo bolje pogledate kada izađete negde, bilo da je to šetnja ili trčanje ili neka druga aktivnost, primetićete da gotovo svi imaju slušalice. Mnogi od njih slušaju podkaste, što ovaj kanal čini efikasnim za biznise, edukatore, motivatore itd… Koji žele da dele sadržaj visoke vrednosti.

Ako želite da vas publika sluša, imajte na umu ove savete:

  • Pružite vrednost kroz relevantan sadržaj; Publika neće ostati ukoliko vaš sadržaj nije zanimljiv
  • Budite dosledni, kako bi slušaoci mogli da se oslone na redovan raspored
  • Ponovo koristite isečke na drugim platformama, kao što su društvene mreže
  • SEO optimizujte naslove i opise vaših podkasta

9. Content marketing

Content marketing obuhvata blog postove, video, infografike, itd… Sve sa ciljem izgradnje poverenja i uspostavljanja autoriteta brenda kod publike. On se prepliće sa gotovo svim marketing kanalima, jer se može deliti putem društvenih mreža, blogova, emailova, oglasa…

10. Pay-per-Clic (PPC) oglašavanje

PPC oglašavanje je popularan kanal za digitalan marketing, zahvaljujući svojoj sposobnosti da brzo donese rezultate i omogući skaliranje biznisa i brendova. Najpopularnije platforme za PPC oglašavanje su Google i društvene mreže (Facebook, Instagram, TikTok).

Želite da vaše PPC kampanje donesu impresivan povrat ulaganja? Pratite ove smernice:

  • Sprovesti istraživanje ključnih reči, kako bi ste postigli najbolje opcije ciljanja
  • Jasni ciljevi: Definišite specifične i merljive ciljeve, bilo da je to generisanje potencijalnih kupaca , prodaja ili prepoznatljivost biznisa ili brenda
  • Razmotrite AI alate za marketing kako bi ste ubrzali proces kreiranja sadržaja – samo se potreudite da ga humanizujete pre objavljivanja
  • Napišite oglase koji konvertuju, tako što će biti privlačni, koncizni i koristite glas brenda
  • Koristite slike ili video koji zaustavljaju skrolovanje
  • Optimizujte odredišne stranice, kako bi ste pretvorili klikove u konverzije
  • Uvek testirajte različite verzije (A/B testiranje), kako bi ste optimizovali kampanje

Najbolje prakse za odabir digitalnih marketing kanala

Pogledali smo 10 prodajnih kanala za digitalni marketing, ali da li morate sve da ih koristite?

Ne nužno. Omnikanalni pristup je izvrstan, ali ponekad nije realno ili praktično koristiti svaki dostupan kanal, posebno ako ste start up. Pratite ove najbolje prakse, kako bi ste odabrali idealne prodajne marketing kanale za svoj biznis ili brend:

  • Istražite demografiju i preferencije ciljne publike: ideja je da idete tamo gde publika već jeste, umesto da ih pokušavate privući na drugi kanal.
  • Analizirajte strategije konkurencije: Uspešni konkurenti su verovatno identifikovali najefikasnije marketing prodajne kanale, tako da mogu poslužiti kao vodič za vaš izbor.
  • Postavite jasne ciljeve i zadatke: Učinite ih merljivim, tako da vi i vaš tim možete biti na istoj strani o tome koji su parametri važni.
  • Procenite performanse kanala i povrat ulaganja (ROI): Podaci ne lažu, pa se fokusirajte na kanale koji dovode do konverzija.
  • Testirajte i optimizujte. Kao što testirate i optimizujete pojedinačne kanale, trebali bi ste optimizovati i vaš miks kanala za najbolje rezultate.

Želite da vam mi vodimo marketing kampanje?

Pretraga

© 2024 Tanas Signature. Sva prava zadržana.